Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.
»Jeg prøver altid at gøre noget nyt for ikke at gå i stå. Jeg er lidt bange for at blive sådan en, der bare gør det, jeg ved, jeg kan«, siger Lars-Henrik Olsen. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix


80 år: Lars-Henrik Olsen har øvet sig på at fortælle gode historier hele sit liv. Inden det blev hans levebrød som formidler, var det en nødvendighed for ikke at få tæsk. Det bedste, der er sket i hans liv, startede med et jok i hælen.

»Mine forældre var snobbede. Særligt min mor, hun var urimelig sadistisk«

»Jeg prøver altid at gøre noget nyt for ikke at gå i stå. Jeg er lidt bange for at blive sådan en, der bare gør det, jeg ved, jeg kan«, siger Lars-Henrik Olsen. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvilken opgave har du været mest glad for i dit arbejdsliv?

»Da jeg blev bedt om at skrive en bog om nordisk mytologi af Mallings Forlag. Jo mere jeg dykkede ned i myterne, jo mere fandt jeg ud af, at det ikke kunne være en lille bog, som de måske havde forestillet sig. Jeg fik derfor lov til at skrive, som jeg nu havde lyst til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her