Kære læser,
Ugen på streaming byder på uhyggelig remse, en skat i en skov, stormfulde højder, en vild kunstskandale og op til flere mennesker på øer
Velkommen til brev.
’Den sidste viking’
Godt 700.000 danskere har allerede set Anders Thomas Jensens sorthumoristiske film i biffen, og den behøver næppe en lang præsentation,
Her er en kort:
Anker (Nikolaj Lie Kaas) bliver løsladt efter 15 år i fængsel for røveri.
Problemet er, at pengene fra kuppet blev gemt af hans bror, Manfred (Mads Mikkelsen), som er overbevist om, at han er John Lennon.
Det er første forhindring.
Den næste er, at Manfred har glemt, hvor pengene er gravet ned. Sammen tager de to brødre ud på en rejse tilbage til Mors Hus, der på alle måder er langt ude i skoven.
Filmen kan ses på Prime Video fra i dag, fredag.
’Die My Love’
Jennifer Lawrence var fire-fem måneder gravid under optagelserne, og det var åbenbart kun en fordel:
»Jeg havde fantastiske hormoner«, sagde hun om arbejdet med Lynne Ramsays intense, anmelderroste drama.
Lawrence spiller Grace, der flytter ud på landet med sin kæreste Jackson (Robert Pattinson) og deres lille barn.
Han falder hurtigt til i huset, mens hun udvikler en svær depression, og forholdet begynder snart at slå uhyggelige sprækker.
Politikens Joakim Grundahl giver filmen 5 hjerter og skriver, at Lawrence »ejer lærredet, så man føler sig fikseret«.
Filmen kan ses på Filmstriben nu.
’Wuthering Heights’
’Euphoria’-aktuelle Jacob Elordi er både høj og stormfuld, så han er et oplagt valg som Heathcliff over for Margot Robbies Cathy.
Seneste filmversion af Emily Brontës 180 år gamle klassiker er instrueret af Emerald Fennell (’Saltburn’).
Som mange vil vide, er ’Stormfulde højder’ historien om hittebarnet Heathcliff, der vokser op på den vindblæste hede og knytter sig voldsomt til Cathy.
De to hører sammen, men Cathy vælger alligevel den mere passende Edgar, og den ydmygede Heathcliff vender siden tilbage med stor hævnlyst.
Politikens Kim Skotte kalder filmen »smækker, vulgær og på alle måder over the top«.
Filmen kan ses på HBO Max fra i dag, fredag.
’Drømmehotellet på den lille ø’
Nu til et par gamle kendinge fra TV 2 Fri-fladen.
Den australske designer-humørbombe Banjo Beale og hans jordbundne partner, Ro Christopher, har tidligere givet makeoversmed urimelige mængder tapet til vejrbidte huse i Hebriderne.
Det var i programserien ’Vild indretning ved verdens ende’, der kan ses på TV 2 Play.
Nu har parret kastet sig over deres eget vanvidsprojekt: åbningen af et lille luksushotel med syv værelser på den tyndt befolkede ø Ulva i de Indre Hebrider.
Her er ingen varme, intet vand, ingen el.
Til gengæld masser af fugt og pattegrise på flugt.
Første afsnit kan ses på TV 2 Play lørdag og på TV 2 Fri samme aften. Seks afsnit i alt.
’Fluernes herre’
Vi tager nu et øhop til et noget mindre gæstfrit sted.
William Goldings skoleklassiker ’Fluernes herre’ (1954) får nyt liv i denne velanmeldte BBC-miniserie.
En gruppe skoledrenge overlever et flystyrt og strander på en tropisk ø uden voksne.
De samler sig på stranden og vælger den ansvarlige Ralph (Winston Sawyers) som leder.
Men hans position udfordres af Jack (Lox Pratt), der hellere vil jage og bestemme.
Serien er skrevet af Jack Thorne, der var medskaber af ’Adolescence’.
Alle fire afsnit af serien kan ses på Netflix fra mandag.
’Velkommen til Pengeland’
Mesterværker, oligarker, frihavne.
Det lyder som Dan Brown, men er en dansk dokumentar i tre dele, instrueret af bodilprisvinder Andreas Dalsgaard, om en vild kunstskandale.
Hovedpersonerne er den russiske milliardær Dmitry Rybolovlev og den schweiziske kunsthandler Yves Bouvier.
De to opbyggede en af verdens største privatsamlinger med værker af da Vinci, Picasso og van Gogh, men samarbejdet eksploderede, da Bouvier blev anklaget for at have snydt Rybolovlev for over en milliard dollars gennem oppustede priser og skjulte avancer.
Alle tre afsnit kan ses fra mandag på DR TV. På DR 2 sendes serien over tre mandage.
’Citadel’, sæson 2
»Er der overhovedet nogen, der ser den her satsning til 300 millioner dollar?«, spurgte filmskribenten Paul Tassi fra Forbes, da første sæson af ’Citadel’ rullede i 2023.
Jeg lægger hånden på kogepladen og indrømmer, at jeg ikke selv har set den. Jeg kan ikke se alt, for pokker! Så betragt dette som en serviceoplysning, og mindre som en anbefaling.
Serien handler om spiontjenesten Citadel, der bliver smadret af den onde modorganisation Manticore.
Agenternes hukommelse er slettet, så de skal finde ud af, hvem de selv er, mens de forsøger at forhindre verdenskaos.
Richard Madden, Priyanka Chopra Jonas, Stanley Tucci og danske Roland Møller spiller bærende roller.
Alle syv afsnit af sæson 2 kan ses på Prime Video fra onsdag.
’Send Help’
Du troede, vi var færdige med folk på øer? Forkert!
Linda (Rachel McAdams) arbejder i et konsulentfirma og håber på en forfremmelse, men den nye chef Bradley (Dylan O’ Brien) har andre planer og ydmyger hende.
Han tager hende med på forretningsrejse, men deres privatfly styrter ned på en øde stillehavsø, og så bliver rollerne godt nok lige byttet om.
Overlevelsesthrilleren er skabt af Sam Raimi (’Evil Dead’), og hvis du synes, det hele smager af ’Triangle of Sadness’, er det tilfældigt: ’Send Help’ var under udvikling flere år før Ruben Östlunds film.
Filmen kan ses fra torsdag på Disney+.
’Prisoner’
Der er noget med Wales for tiden. Krimidramaet ’Under Salt Marsh’ nåede i denne uge frem til sidste afsnit, og nu er næste walisiske serie klar i kulissen.
’Prisoner’ er historien om den unge betjent Amber (Izuka Hoyle), der skal eskortere den farlige fange Tibor (Tahar Rahim) til retten i London.
Han skal vidne mod et kriminelt netværk.
Da fangetransporten bliver angrebet, ender Amber og Tibor som de eneste overlevende. Snart er de på flugt gennem Wales, jaget af grimme typer, der er meget opsatte på at forhindre parret i at nå frem til retten.
Fik jeg nævnt, at de er lænket til hinanden?
De første to afsnit af krimidramaet kan ses torsdag på SkyShowtime. Seks afsnit i alt.
’Kastanjemanden 2: Tælle til 1, tælle til 2’
Ugens vigtigste serie er dansk og handler overhovedet ikke om kastanjer.
Brandet ’Kastanjemanden’ er dog så stærkt, at Netflix har valgt at beholde det efter første sæsons flotte internationale succes i 2021.
Men selv om du ikke så med sidst, kan du sagtens stå på nu, for ’Tælle til 1, tælle til 2’ er en selvstændig historie baseret på Søren Sveistrups anmelderroste krimi fra 2024.
En seriemorder stalker sine ofre og bruger Halfdan Rasmussens kendte tælleremse til at markere, at jagten er i gang. Og når man bliver ’FUNDET’, er det ensbetydende med døden.
Det er op til efterforskerne Mark Hess (Mikkel Boe Følsgaard) og Naia Thulin (Danica Curcic) at stoppe morderen.
Deres forhold til hinanden er, naturligvis, ikke ukompliceret.
Alle seks afsnit lander på Netflix torsdag.
Tak fordi du læste med.
Må din weekend blive fuld af sol og fed lykke.
Mange hilsner
Tommy