0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Nyhedsbrev - Politiken Penge

Tag snakken og undgå pensionchok, hvis I går fra hinanden

Nyhedsbrev - Politiken Penge

Kære læser,

kan du på stående fod huske, hvor stor din pensionsopsparing er, og om din eventuelle partner har sparet mere eller mindre op til alderdommen end dig?

Det er ikke nødvendigvis et problem, hvis jeres pensioner er meget ulige, men det kan det blive, hvis I går fra hinanden.

Ofte er det kvinden, der står med mindst, og kun hver 10. mand bidrager til partnerens pension, viser en undersøgelse.

For det unge par Simon og Anne blev problemstillingen om ulighed aktuel, da de blev forældre, og de tog en svær snak om, hvordan de er stillet pensionsmæssigt, hvis de går fra hinanden.

Gør du dig samme overvejelser, kan du i denne guide udforske mulighederne for at at ligestille hinanden.

En anden og meget væsentlig side af pensionsopsparingen er det afkast, den vokser med. I år er der tab over hele linjen, fordi både aktier og obligationer har klaret sig ekstremt dårligt.

Men allerede fra næste år ser det lysere ud, har eksperterne i det uvildige Rådet for Afkastforventninger netop offentliggjort i en ny analyse. Især, fordi de stigende renter er gode nyheder for opsparere.

Til gengæld er høj rente isoleret set skidt for boligejere, hvis ejendom falder i værdi. Der blev handlet så få huse i oktober, at vi skal tilbage til 2014 for at finde et lavere niveau.

Derfor er gedigne afslag blevet normalt, hvis handlen skal i hus – og du kan i denne artikel se, hvor i landet der gives størst og mindst afslag i øjeblikket.

En lille uges tid inde i november er den helt vanvittige vintervarmeregning afblæst for danskere, der fyrer med gas. Det kan vi bl.a. takke det lune efterårsvejr i Europa for.

I hvert fald er gaspriserne nu faldet så meget, siden den toppede i august, at en gennemsnitsfamilie kan forvente at bruge ca. 2.ooo kroner om måneden på gas og el mod ca. 8.000 kroner, da prisen var højest.

Tak for opmærksomheden og rigtig god weekend,

Høj rente er godt for pensionen


Lagrene er fyldte


Der pruttes igen om prisen