Kære læser
Det kan måske føles lidt som et déjà vu. Rækker af fly, der står stille i lufthavne verden over. Siden lørdag har det set sådan ud i to af verdens største lufthavne; Doha i Qatar og Dubai i De Forenede Arabiske Emirater.
De parkerede fly skyldes, at luftrummet over store dele af den Arabiske Halvø er lukket på grund af krigen mellem Iran og USA. Sidst vi oplevede noget lignende, var under coronapandemien, hvor de fleste lande frarådede deres beboere at rejse ud af frygt for at bringe smitte med hjem. Det gav store tab for alle flyselskaber, som måtte optage enorme lån.
Samme situation kan de to største flyselskaber i henholdsvis Doha og Dubai, Qatar Airways og Emirates, komme ud i, hvis krigen fortsætter flere uger.
»At skulle gå en hel måned uden indtægter og endda skulle betale for omkostninger til overnatning og fortæring for passagererne, det kan slå ethvert flyselskab ihjel«, lyder det fra Ole Kirchert Christensen, redaktør for branchesitet Check-in.dk.
Trænger du til lidt mere opløftende læsning, har min kollega Per Munch kørt på mountainbike, vandret og klatret på Sveriges fladeste bjerg. Jeg vil også anbefale min kollega Sune Højrup Benckes artikel om en ny hjemmeside, der vil ’advare’ brugerne om hotelværelser uden toiletdøre. Hvem i alverden har da også fundet på den mærkværdige idé.
God rejse- og læselyst