Kære læser.
Velkommen til Dagens Overblik.
Det Etiske Råd siger nej tak til dødshjælp, danskerne er bekymrede for kunstig intelligens, berusede mænd over 45 dominerer druknestatistikken, og syv personer er anholdt for planer om bombedrab i bandemiljøet.
Det Etiske Råd siger nej tak til dødshjælp i Danmark
Det Etiske Råd mener ikke, at dødshjælp bør indføres i Danmark.
Det fremgår af en udtalelse fra rådet, som onsdag blev fremlagt for Folketingets Sundhedsudvalg. Det er kun ét medlem ud af 17 i rådet, der mener, at det i princippet er muligt at indføre en forsvarlig model for dødshjælp i Danmark.
Knud Kristensen, der er tidligere formand for SIND, der er Landsforening for psykisk sundhed, er én af rådets modstandere af dødshjælp.
»Jeg kan ikke se for mig, at vi i et hjørne af det danske sundhedsvæsen skal have et sted, hvor man kan blive hjulpet til at dø. Jeg mener ikke, det er en offentlig opgave«, siger han.
Det Etiske Råd har tidligere taget stilling til spørgsmålet i 1996, 2003 og 2012, hvor der også var overvældende flertal imod at indføre dødshjælp.
- Hospitalspræst: »I de 20 år, jeg har været hospitalspræst, har jeg aldrig været så bange, som jeg er nu«
- Kroniken:Min kone og jeg vil gerne have et par dødelige piller, så vi en dag kan tage dem frem, se hinanden kærligt i øjnene og sige »Farvel min elskede. Tak for alt«
- Du lytter til Politiken:»Jeg vil bare gerne have lov til at dø«
Sammenblanding af kunstig intelligens og nyheder bekymrer mange
Et flertal af danskerne er bekymrede over den personalige tilpasning af nyheder, som kunstig intelligens kan være med til at styrke.
Det skriver interesseorganisationen Danske Medier i en pressemeddelelse ud fra rapporten ’Danskernes Brug af Nyhedsmedier 2023’.
»Lige nu lanceres brugen af AI som en mulig løsning på mange branchers udfordringer. Herunder også mediebranchens. Vores data viser imidlertid, at medierne skal være varsomme med bruge af AI-tiltag som for eksempel en algoritme, der er baseret på personalisering af nyhedsudvælgelse«, siger Mark Ørsten, som er en af tre forskere fra RUC, der har arbejdet på rapporten.
Hos Danske Medier er der blevet nedsat en taskforce til at undersøge, hvordan nyhedsmedier skal navigere i dilemmaerne.
- Forskere: Kunstig intelligens vil revolutionere arbejdsmarkedet – er vi rede til det?
- Læs også:Kunstig intelligens kan ændre alt -selv vores syn på, hvad et menneske egentlig er
Berusede mænd over 45 dominerer druknestatistik
Andelen af drukneulykker, hvor alkohol eller stoffer er indblandet, er i stigning.
Ifølge den nationale druknestatistik, som Statens Institut for Folkesundhed har lavet for TrygFonden, var alkohol eller stoffer medvirkende årsag til knap hver anden drukneulykke i 2021. Til sammenligning gjaldt det 28 procent af drukneulykkerne fra 2001 til 2020.
Det er særligt midaldrende mænd, der er i farezonen. I 2021 var 78 procent af de omkomne mænd, og her var størstedelen af dem 45 år eller ældre.
»Alkohol og stoffer sløver ens motorik og dømmekraft. Det kan være medvirkende til en mere uforsigtig færdsel ved vand og lavere chance for at kunne redde sig selv op af vandet igen«, siger Hannah Ahrensberg, som er rapportens hovedforfatter og akademisk medarbejder ved Statens Institut for Folkesundhed.
Drukneulykker som helhed er dog faldende. Mens der i 2001 var 76 personer, der døde i en drukneulykke i Danmark, lå tallet på 50 drukneulykker i 2021.
- Læs også:»Det er dødsfald, som alle kunne være undgået, hvis ’Jens’ ikke havde drukket sig så pissefuld«
- Læs også:143 unge døde af druk på 10 år: »Alle, jeg taler privat med, bliver chokeret, når de hører tallet«
Syv mænd anholdt for planer om bombedrab i bandemiljøet i 2021
Syv personer er blevet anholdt og sigtet for at have planlagt flere drab som led i en bandekonflikt i begyndelsen af 2021. Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.
Ifølge politiet skulle de planlagte drab ske som gengældelse for et drab, der var blevet begået mod et højtstående medlem af den bandegruppering, som de syv sigtede tilhørte.
Mændene er i alderen 24 til 36 år, og de er også sigtet for våbenbesiddelse og for både at have købt og først at købe sprængstof og detonatorer, der skulle bruges til fremstilling af bomber. Politiet vurderer også, at flere af dem i dag er tilknyttet til andre rocker- og bandegrupperinger end dem, de var tilknyttet dengang.
- Notat fra politiet:Hells Angels og Loyal to Familia har indledt en voldelig konflikt
- Kriminolog efter anholdelser: Mange har synspunkter indtaget fra en tilbagelænet position bag et skrivebord
- Læs også: En voldsspiral har kastet gamle modstandere i armene på hinanden på Christiania
Dagens Bezzerwizzer-quiz begynder med at teste dine norske sprogkundskaber: Hvad er man, hvis en nordmand siger, at man er ’rar’?