Blot to timers kørsel fra København ligger det lillebitte mystikland Ladonia i stejlt og ugæstfrit terræn med det spektakulære drivtømmer-bygningsværk ’Nimis’ som det altoverskyggende trækplaster. Der er værd at besøge. Og du kan gå dertil. Hvis du har mod på at få ømme lår og fødder.

Rejsen til Ladonia: Hurlumhejhuset 'Nimis' er bygget af rustne søm og halvrådne brædder, og folk valfarter dertil

Konstruktionen strækker sig højt op mod himlen fra den klippefyldte strand. Det er muligt at klatre helt op i toppen af tårnene via indvendige stiger – hvis man tør. Foto: Dan Jensen
Konstruktionen strækker sig højt op mod himlen fra den klippefyldte strand. Det er muligt at klatre helt op i toppen af tårnene via indvendige stiger – hvis man tør. Foto: Dan Jensen
Lyt til artiklen

Allerede på vejen ned gennem det voldsomt stejle terræn fyldt med masser af snublefælder, trærødder, huller og klippestykker oplever jeg første krise.

Den er dog ikke min krise. Jeg er blot vidne til det unge svenske par, der har balladen, og jeg kan sådan set godt forstå, at de har fået problemer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her