Kommunisternes torturkælder er østeuropæisk turistmagnet

TORTUR. Fanger blev afhørt, slået og tortureret i Terrorhuset i Budapest, der nu er et populært museum.
TORTUR. Fanger blev afhørt, slået og tortureret i Terrorhuset i Budapest, der nu er et populært museum.
Lyt til artiklen

Andrássy-boulevarden er den ungarske hovedstad, Budapests, svar på Champs-Élysées i Paris med mærkevarebutikker som Louis Vuitton, traditionelle cafeer og kulturpaladser som Operahuset.

Andrássy er præget af smukke bygninger, men for den nu 96-årige fader Placid forbindes patricierejendommen i nummer 60 ikke med skønhed, men derimod med tortur, fornedrelse og mord. »Kommunisternes politi hentede mig 6. juni 1946 ved halvfemtiden om morgenen og førte mig til Andrássy 60. Når man gik ind ad døren til nummer 60, vidste man, at man aldrig ville blive den samme igen. Under forhørene blev de tilbageholdte slået, torteret og i værste fald myrdet. Alle vidste, hvad der foregik i Andrássy 60«, fortæller den spinkle gamling bag sit skrivebord i sin lille sirlige etværelses lejlighed på Bartók Béla-gaden i Budapest. I dag er Andrássy 60 indrettet som museum til minde om ofrene for først nazisternes overgreb i 1940’erne og siden kommunisternes.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her