3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

De vigtigste markeder, specialbutikker og street food-steder i den svenske hovedstad.

Det rykker i Stockholm: Her er 5 madsteder, du bør besøge

Profil. Stefano Catenacci (billedet), kendt fra Operakällaren, er lidt af en kokkepersonlighed i Stockholm. Han har åbnet madbaren Caos i Teatern - en ny food court i Stockholm.
Profil. Stefano Catenacci (billedet), kendt fra Operakällaren, er lidt af en kokkepersonlighed i Stockholm. Han har åbnet madbaren Caos i Teatern - en ny food court i Stockholm.
Lyt til artiklen

Skulle det være en elgbøf? Røget renhjerte? Eller en delikat skaldyrsbiks?

Det rykker i Stockholm med madmarkeder, specialbutikker og food courts – store spiseområder, typisk i indkøbscentre. Det seneste åbnede i december 2015, det ældste åbnede i 1888.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her