Min første rejse …
Min mor er skuespiller og havde en filmoptagelse på Mallorca i Spanien, da jeg var 4-5 år. Det må være første gang, jeg har stiftet bekendtskab med en swimmingpool, for den står så tydeligt for mig. Jeg kan mærke, hvordan det var at hoppe i vandet første gang, og min far stod dernede og tog imod.
Min bedste rejse ... Var, da jeg rejste tre måneder med min søn Adam i USA, da han var 11. Det er det bedste, jeg nogensinde har gjort. Vi lejede bil i Seattle og havde ikke en fast plan, ud over at vi skulle mødes med en veninde i Las Vegas og ende i San Diego, så vi havde god tid.
Vi havnede bl.a. i en lille bitte flække, Packwood, i Oregon. Foran et hotel, der var en lille bjælkehytte, stod en dame i en stor kjole og med en ordentlig gun. Det var så flippet en oplevelse. Hun fortalte, at de havde været ude at plukke nogle meget kostbare svampe, så de risikerede at blive bestjålet, og så var der bjørne, der gik rundt. Jeg følte, vi var helt ude på kanten der.




























