Det er nemmere at se blåhvaler på Sri Lanka, hvis man ser stort på etikken

Hval. Skribenten fik ikke set blåhvaler på sin tur med 'Raja'. Men på en anden tur med samme arrangør dukkede denne blåhval op lige ved siden af båden.
Hval. Skribenten fik ikke set blåhvaler på sin tur med 'Raja'. Men på en anden tur med samme arrangør dukkede denne blåhval op lige ved siden af båden.
Lyt til artiklen

»Der er vistnok en blåhval derovre i den retning, men der er allerede 20 både, der jagter den. Så vi vil ikke være nummer 21. Vi må prøve at finde en anden«.

Kaptajnen fra turbåden ’Raja & the Whales’ er ikke til at rokke. Og det er vel egentlig også fair nok. For havbiologer har fundet tegn på, at hvalerne her ud for Mirissa på Sri Lankas sydvestkyst er stressede af de stadig flere turbåde, der hver morgen sejler ud for at få et glimt af dem. Og da sælgeren fra ’Raja & the Whales’ stod på stranden og fortalte os om udflugten, understregede han da også, at firmaet havde et etisk kodeks til forskel fra sine konkurrenter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her