Med sine 115 meter skulle et af de kommende højhuse på Postgrunden i centrum af København have været Danmarks næsthøjeste bygning. Men måske kommer bygningen alligevel ikke til at rage så højt op som planlagt.
Det er kraftvarmeværket H.C. Ørstedsværket, der stikker - ikke en kæp, men en røgfane i hjulet på højhusplanerne. Når vinden er i den rigtige - eller forkerte - retning vil skorstensrøgen fra værket ramme de etager, der ligger fra 98 meter og op. Derfor må der ikke ligge boliger og udendørs opholdsarealer over denne højde, skriver Ingeniøren. Kraftværket ligger cirka 1,5 km i luftlinje fra Postgrunden.
Lokalplan for Postgrunden er vedtaget: Københavns højeste tårn vil stjæle sol fra Islands Brygge»Røgen fra H.C Ørstedsværket er ikke farlig som sådan – der er ikke tale om giftig røg. Røgen fra værket indeholder stoffer, hvor der er krav til grænseværdien – hvor høj en koncentration må man udsættes for kontinuerligt. Vi kan ikke indrette boliger, hvor koncentrationen er for høj, fordi der er krav til, at man skal kunne lufte ud i sin bolig ved at åbne vinduerne,« siger Lotte Linnet, arkitekt og projektleder hos Teknik- og Miljøforvaltningen i Københavns Kommune, der står bag lokalplanen, til Ingeniøren.
Kontorer i stedet for boliger
Det er uvist, hvordan bygherren Danica Ejendomme vil takle problemet. Og selv om der ikke må bygges boliger over 98 meter over jorden, er der andre muligheder.
Byen får 115 meter høj bygning: »Man kan ikke bygge i København, uden der er en skygge, der falder«»Det vil være en mulighed at lave kontorer, men der skal laves et luftindtag, der ikke generer dem, der arbejder. Man må ikke have beboelse et sted, hvor man ikke må åbne vinduet,« forklarer Lotte Linnet til Ingeniøren.
De første lejere forventes at flytte ind på Postgrunden i 2022.
fortsæt med at læse




























