Direkte sport i tv
Tirsdag 3. september
DR1
18.00 Fodbold: Israel-Danmark (k)
TV 2 Sport
15.00 Cykling: Vuelta a España, 10. etape
20.00 Håndbold: SønderjyskE-Skjern (m)
TV3 Sport
19.00 Håndbold: Löwen-Bergischer (m)
Eurosport 1
15.00 Cykling: Vuelta a España, 10. etape
18.05 Tennis: US Open
Eurosport 2
16.50 Tennis: US Open
Fodbold. Transfervinduet har mange skæbner. En af de mere kranke står der Shinji Okazaki på. Den 33-årige angriber, der i 2016 var en vigtig del af det Leicester-hold, som sensationelt vandt Premier League, nåede blot at være ansat i spanske Malaga i 34 dage. Få timer efter transfervinduet lukkede sent mandag valgte Malaga ikke at registrere Shinji Okazaki på den liste over spillere, de vil bruge i ligaen, hvorefter han blev fritstillet. Lønloftet i den næstbedste spanske række spændte dermed ben for, at en af Malagas bedste lønnede spillere, aldrig nåde at komme i kamp for klubben.
Bordtennis. De danske herrer åbnede EM for hold i franske Nantes med en 3-1-sejr over Ukraine. Jonathan Groth vandt to kampe medens Tobias Rasmussen stod for den sidste sejr. I gruppefinalen torsdag møder Danmark Østrig. Vinderen af denne kamp kvalificerer sig til kvartfinalerne.
Tennis. 2. runde blev endestationen i juniorudgaven af grandslam-turneringen US Open for Holger Rune. Danskeren, der tidligere i år vandt juniorernes French Open, tabte til Dominic Stricker fra Schweiz i to sæt med cifrene 6-4 og 7-5.
Tennis. Elina Svitolina er klar til semifinalen i grandslam-turneringen US Open efter at hun slog briten Johanna Konta i to sæt med cifrene 6-4, 6-4. Ukraineren skal enten møde Serena Williams eller kineseren Wang Qiang om en plads i finalen. Svitolina har aldrig været i en grandslam-finale.
Fodbold. Hobro er færdig i pokalturneringen. Superligaholdet tabte overraskende i 2. runde 2-1 til Vejgaard, der spiller i 2. division.
Basketball. USA balancerede på randen af et sensationelt nederlag til Tyrkiet ved VM i Kina, men efter fire minutters overtid lykkedes det med møje og besvær at hive en sejr på 93-92 i land. Men tyrkerne vil nok ærgre sig i de kommende dage over den gyldne mulighed, de havde for at besejre stormagten. Tyrkiet førte med 92-91, da der resterede 9 sekunder, og på den korte tid lykkedes det at brænde fire straffekast. Til gengæld svigtede Khris Middleton ikke, da USA fik muligheden to sekunder før slutsignalet, for han scorede på to straffekast og blev dermed matchvinder. Den ordinære kamp var sluttet 81-81 efter at USA også her havde udlignet i sidste sekund.
USA kan være på vej ned af piedestalen efter det første basketballnederlag i 13 årBasketball. Brasilien slog overraskende Grækenland 79-78 ved VM i Kina. Grækerne med NBA-stjernen Giannis Antetokounmpo - alias ’The Greek Freak’ - i spidsen førte ellers opgøret med 10 point efter de to første perioder, men så vandt sydamerikanerne 3. periode med hele 13 point og holdt fast i en smal føring kampen ud.
Tennis. Davis Cup-kaptajn, Kenneth Carlsen, har sat navne på de spillere, der skal repræsentere Danmark i Davis Cup-opgøret mod Tyrkiet. Kampen spilles i Vejlby-Risskov Hallen i Aarhus 13.-14. september og er et opgør i Europa/Afrika gruppe II. Det danske hold består af Frederik Løchte Nielsen, Holger Nødskov Rune, Christian Sigsgaard, August Holmgren og debutanten Johannes Ingildsen.
Fodbold. Syv kampe inde i sæsonen skal 1. divisionsklubben Fremad Amager have ny træner. Svenske Olof Mellberg er på sin 42 års fødselsdag og efter bare to måneder i klubben således skiftet til Helsingborg i den bedste svenske række på en kontrakt gældende til udgangen af 2021. Her afløser han et andet svensk ikon, Henrik ’Henke’ Larsson, der sagde op for et par uger siden.
Fodbold. Otte lande har lagt billet ind på at arrangere VM-slutrunden for kvinder i 2023. Argentina, Brasilien, Colombia, Japan, Korea, Australien, New Zealand og Sydafrika har nu en frist indtil 13. december, hvor de respektive bud skal være klar. Det oplyser Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, på sin hjemmeside. Slutrunden om fire år bliver den første med deltagelse af 32 hold.
Mulige værter vil blive inspiceret i januar og februar. Værtskabet tildeles i maj 2020 og det er Fifa’s magtfulde 37 mand store Council, der vælger værten. Da USA, Canada og Mexico sidste år fik tildelt VM for mænd i 2026, kunne samtlige Fifa’s mere end 200 medlemslande stemme. Kritiske iagttagere mener, at der er en øget risiko for korruption, når afgørelsen er begrænset til de 37 personer i Council.
Fodbold. Argentineren Mauro Icardi, der er godt og grundigt på kant med sin italienske klub Inter, slipper for daglig konfrontation med træner, klub og medspillere det kommende års tid. Icardi har nemlig lavet en lejeaftale med franske Paris SG. Mauro Icardi bebudede i lørdags, at han agtede at sagsøge Inter for 1,5 millioner euro, ca. 11,2 millioner kroner. Mauro Icardi vil have pengene, da han følte sig diskrimineret efter var blevet degraderet til andetholdet. Tidligere i år blev Mauro Icardi degraderet som anfører, og da Inter købte Romelu Lukaku, måtte han afgive sin trøjer nummer 9 til belgieren.
Fodbold. Transfervinduet lukkede ved midnat. Genoplev de sidste timer af gedemarkedet i Ritzaus liveblog herunder:
Cykling. Det britiske Team Ineos har styrket en i forvejen ekstraordinær stærk trup med Giro d’Italia-vinderen Richard Carapaz. Rytteren fra Ecuador skifter fra Movistar-holdet på en treårig kontrakt. »Jeg føler, at det her er en fantastisk mulighed for, at jeg kan fortsætte min udvikling og vokse som rytter ved at arbejde med et hold, som bliver ved med at blive stærkere hvert eneste år«, siger 26-årige Carapaz til teamineos.com.
Ishockey. Når grundspillet er afviklet dropper Metal Ligaen princippet om, at grundspilsvinderen har været førstevælger til kvartfinalemodstander blandt holdene, som er sluttet fra fem til otte i grundspillet. Derefter kunne nummer to fra grundspillet vælge og så fremdeles på en såkaldt valgaften. I denne sæson bliver det sådan, at vinderne af grundspillet møder nummer otte fra grundspillet, nummer to møder nummer syv, nummer tre møder nummer seks, mens nummer fire og fem tørner sammen.
Skisport. Østrigs 30-årige alpinkonge Marcel Hirscher har indkaldt til pressemøde, som vil blive sendt direkte på nationalt tv onsdag aften kl. 20.15. I Østrig spekuleres der i, at Hirscher vil annoncere sit karrierestop. Marcel Hirscher har vundet den samlede alpine World Cup de seneste otte sæsoner i træk.
Fodbold. Manglende spillersalg i transfervinduet har ført til, at AaB har meddelt Fondsbørsen, at de nu forventer et underskud på 28-32 millioner kroner. Tidligere regnede man med at tabe mellem 15 og 20 millioner kroner i indeværende regnskabsperiode.
Tennis. Bianca Andreescu (seedet 15), der slog Caroline Wozniacki ud af US Open i New York, er for første gang i karrieren klar til en kvartfinale i en grandslamturnering. I 4. runde af turneringen blev amerikaneren Taylor Townsend sendt ud med cifrene 6-1, 4-6 og 6-2 af den 19-årige canadier. Nu venter belgieren Elise Mertens (25). Skulle Andreescu vinde sin kvartfinale, venter vinderen af matchen mellem Belinda Bencic (13) og Donna Vekic (23). I de andre kvartfinaler mødes Elina Svitolina og Johanna Konta (kl. 18.00), mens Serena Williams får fornøjelsen af Qiang Wang (kl. 01.00).
Tennis. I herresingle er 33-årige Rafael Nadal i US Open-kvartfinalen for 10. gang i karrieren. Den 2. seedede spanier sejrede 6-3, 3-6, 6-1, 6-2 over kroatiske Marin Cilic. I kvartfinalen skal Nadal møde argentinske Diego Schwartzman, der overraskende slog tyske Alexander Zverev (seedet 6) i 4. runde. Roger Federer møder Grigor Dimitrov (ca. 03.00), mens Daniil Medvedev-Stan Wawrinka (ca. 20.00) og Matteo Berrettini-Gäel Monfils duellerer i de øvrige kvartfinaler.
Tennis. 16-årige Holger Rune (seedet 2) er klar til 2. runde af juniorernes US Open efter sejr på 6-2, 5-7, 7-6 (5) over den amerikanske kvalifikationsspiller Cash Hanzlik. I næste runde venter den useedede schweizer Dominic Stephan Stricker.
Fodbold. AC Horsens og den serbiske offensivspiller Uros Nenadovic har efter blot en måneds samarbejde ophævet kontrakten. »Spillestilen gør, at jeg ikke kan vise mig fra min bedste side, og derfor er det bedst for min karriere at finde et sted, hvor jeg kan spille«, siger 25-årige Nenadovic.
fortsæt med at læse




























