21-13, 21-14 over Chou Tien Chen gav første danske sejr i herresingle, siden Peter Gade vandt i 1999.

Første danske triumf siden 1999: Viktor Axelsen suveræn vinder af All England

Viktor Axelsen er den første danske vinder af All England-turneringens herresingle siden Peter Gades sejr i 1999.  Foto: Andrew Boyers/Ritzau Scanpix
Viktor Axelsen er den første danske vinder af All England-turneringens herresingle siden Peter Gades sejr i 1999. Foto: Andrew Boyers/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

For første gang i 21 år er All England-trofæet i herresingle på danske hænder med en sejr på 21-13, 21-14 til Viktor Axelsen i finalen mod Chou Tien Chen fra Taiwan.

Viktor Axelsen kontrollerede kampens åbning med lange dueller, hvor Chou Tien Chen blev sendt på hårdt løbearbejde over hele banen med danske ambitioner om at tøjle modstanderens stærke offensiv baseret på skarpe drop og buldrende smash.

Afventende dansk spil

Derfor fokuserede Viktor Axelsen i højere grad på at holde bolden i gang end på at tage for store risici og ventede på de oplagte muligheder for at banke fjerbolden ned i det grønne underlag med vellykket afveksling mellem kraft og præcision.

Viktor Axelsen er i All England-finalen: Tilskuerne sidder tæt – det er ikke til at mærke, at verden udenfor er forandret

Chou Tien Chen søgte løsninger i form af både kvikt angreb og mere langstrakte dueller med slag til alle hjørner, men placerede ofte sine slag på den forkerte side af stregerne, som Viktor Axelsen til gengæld var særdeles dygtig til at ramme. Den kurs holdt hele vejen til 21-13 i første sæt, hvor den danske koncentration kun svigtede kortvarigt ved den endnu mere overlegne føring på 20-9.

Velspillet afslutning

Andet sæt begyndte mere jævnbyrdigt med mindre harmoni og sammenhæng i spillet, fordi begge spillere utålmodigt og ivrigt søgte pointene.

Med første sæt som ballast havde Viktor Axelsen imidlertid det nødvendige overskud til at holde fast i strategien ved at presse Chou Tien Chen væk fra nettet med en placering langt fremme på banen og slag til alle hjørner.

Viktor Axelsen: Det er surrealistisk, at vi render rundt og spiller badminton

Taiwaneren var tvunget til at forcere sit spil og gjorde det i en sådan grad, at fejlene blev flere og flere – og de danske point det samme. Bevidstheden om, at sejren var inden for rækkevidde, fik Axelsen til at stivne lidt i bevægelse og spil fra føringen 15-9 til 15-12, men han genvandt kontrollen i den velspillede slutfases lange dueller på vej til 18-12 og i sidste ende 21-14.

All England-titlen i herresingle er dansk for første gang, siden Peter Gade vandt den i 1999.

Spontane tårer

Triumfen i den traditionsrige turnering fremkaldte spontane danske tårer.

»Jeg er en følsom fyr, og det ville da være umenneskeligt, hvis man ikke bliver påvirket af det her øjeblik«, sagde Axelsen i interviewet på banen efter sejren, som han oplevede funderet på en god start.

»Især i en finale er det vigtigt, fordi nerverne kan spille ind«, fortsatte han og takkede fans på både engelsk og kinesisk, inden den danske vinder bad om 24 timer til fejring af sejren, før han forholdt sig til coronavirussens indflydelse på de kommende uger og måneder i international badminton.







Søren-Mikael Hansen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her