Forventningens glæde har altid været den største i dansk idræt. Så kan vi altid analysere de bitre skuffelser senere.

Sportsblik Vinder Danmark EM i fodbold igen? Og håndbold-VM lige om lidt? Ja, hvorfor ikke!

Kommer vi nogensinde til at opleve dette igen? Med 100.000 på Rådhuspladsen for at fejre det mest umulige, det mest overraskende, det mest utænkelige og mest ufattelige i dansk idræt - EM-triumfen i fodbold 1992?  Foto: Erik Gleie/POLFOTO
Kommer vi nogensinde til at opleve dette igen? Med 100.000 på Rådhuspladsen for at fejre det mest umulige, det mest overraskende, det mest utænkelige og mest ufattelige i dansk idræt - EM-triumfen i fodbold 1992? Foto: Erik Gleie/POLFOTO
Lyt til artiklen

Lige nu har jeg det sådan her: Årets sidste cykelløb er kørt, og det har gjort tv-sportshverdagen i min sofa røvkedelig.

Bevares, jeg kan stadig fange Tottenham på skærmen, jeg kan også flakke rundt mellem kampene i Superligaen, der er også klubkampe i håndbold – og så er der selvfølgelig mere eller mindre spændende og vigtige fodboldlandskampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her