»Det er kritisabelt, at vi både ser Qatar og Kina sætte sig så markant på international topfodbold«, siger analytiker.

Mere end 6.500 migrant--arbejdere er døde, siden Qatar blev tildelt VM: Og nu har Uefa indgået EM-sponsoraftale med statsejede Qatar Airways

Foto: Christian Hartmann/Ritzau Scanpix
Foto: Christian Hartmann/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den 21. november 2022 spiller værtslandet Qatar åbningskamp ved VM på Al Bayt Stadium. Et af otte topmoderne stadioner, som er blevet bygget i Qatar, siden diktaturet uden fodboldtradition blev tildelt verdensmesterskabet i fodbold i 2010.

Tirsdag udgav avisen The Guardian en historie om, at mere end 6.500 migrantarbejdere de seneste 10 år har mistet livet i Qatars byggesektor, der siden tildelingen af VM-værtskabet i 2010 har haft VM-turneringen som sit primære fokus. Ifølge VM-organisationskomiteen er 37 migrantarbejdere med forbindelse til VM-byggeriet døde i Qatar, men kun i 3 tilfælde har der ifølge VM-organisationskomiteen været tale om direkte arbejdsrelaterede dødsfald. En overvejende del af de migrantarbejdere, der har mistet livet siden 2011, har udelukkende været i Qatar, fordi landet blev tildelt VM-slutrunden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her