Det er efterhånden et godt stykke tid siden, at Danmark har vundet medaljer i andre kategorier end herresingle ved de største mesterskaber i badminton, skriver sportsredaktør Søren-Mikael Hansen i denne analyse før VM.

Viktor Axelsen spiller på det højeste niveau, verden længe – om nogensinde – har set

Viktor Axelsen har som ingen anden før ham ryddet bordet for store titler i løbet af et år og er storfavorit til VM. Foto: -/Ritzau Scanpix
Viktor Axelsen har som ingen anden før ham ryddet bordet for store titler i løbet af et år og er storfavorit til VM. Foto: -/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Pandemien bliver ved med at påvirke badminton på højeste internationale niveau, fordi det er en af de sportsgrene, hvor de største turneringer i særlig udstrakt grad kræver rejseaktivitet mellem Asien og Europa. Derfor er det et ganske ekstraordinært VM, der søndag bliver slået i gang i Huelva på den spanske atlanterhavskyst.

På nær et enkelt par i mixed double uden tilknytning til det nationale forbund har Indonesien trukket alle sine tilmeldte deltagere ud af turneringen. Det betyder, at verdens for tiden to bedste herredoubler, de olympiske mestre i damedouble og yderligere fem aktører fra verdensranglistens top-10 bliver hjemme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her