11 danskere i udenlandske klubber er med i Champions League. Det er flere end nogensinde før.

Rekord: Danmark stiller med et helt hold i Champions League

Christian Eriksen skal sammen med Tottenham i Champions League-aktion onsdag mod Olympiakos i Grækenland. Foto: John Sibley/Ritzau Scanpix
Christian Eriksen skal sammen med Tottenham i Champions League-aktion onsdag mod Olympiakos i Grækenland. Foto: John Sibley/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da Joachim Andersen før denne sæson skiftede fra italienske Sampdoria til Lyon for 225 millioner kroner var det med den tydeligt udtalte ambition at spille i Champions League. Og selv om den 23-årige forsvarsspiller sad på bænken, da den franske klub tog imod Zenit Skt. Petersborg i premieren på mesterligaen anno 2019-2020, så var han alligevel med til at skrive et stykke dansk fodboldhistorie.

Joachim Andersen er nemlig en af 11 danskere på de i alt 32 hold i årets Champions League, og så mange spillere fra Danmark har aldrig tidligere været repræsenteret i turneringen når ses bort fra de år, hvor FC København, Brøndby, AaB eller FC Nordsjælland har deltaget i gruppespillet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her