Ifølge statsministeren er et dansk-fransk samarbejde på asyl- og migrationsområdet undervejs.

På gensyn: Frederiksen havde sine let forståelige plancher med til sit møde med Macron

Foto: Thorleif Ravnbak /statsministeriet
Foto: Thorleif Ravnbak /statsministeriet

Bye, bye«, sagde den franske præsident, Emmanuel Macron, da han efter en arbejdsfrokost med statsminister Mette Frederiksen (S) fulgte hende ud af Élysée-palæet og kindkyssede farvel.

Men han mente egentlig på gensyn, for frokostmødet, der trak ud og blev en time længere end planlagt, er ifølge statsministeren første skridt i et fælles dansk-fransk samarbejde på asyl- og migrationsområdet. Med sig til Paris havde Frederiksen det udspil, hun præsenterede i Politiken Søndag, og det blev nøje gennemgået for præsidenten med relativt let forståelige plancher.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her