Det er lykkedes at finde én af de 12 savnede passagerer fra færgen ’Euroferry Olympic’ i live. En anden er fundet død i udbrændt lastbil.

Savnet passager fundet efter færgebrand

Foto: Adonis Skordilis/Ritzau Scanpix
Foto: Adonis Skordilis/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Artiklen er opdateret mandag 21. februar, klokken 6.45 med oplysningen om fundet af en omkommen.

En passager, som har været savnet efter branden på det italienske skib Euroferry Olympic, er fundet i live. Det oplyser de græske myndigheder. Passageren er en 21-årig lastbilchauffør fra Hviderusland, som blev opdaget i skibets stævn, da det søndag blev bugseret i havn. Billeder fra det græske nyhedsmedie iefimerida.gr viser, hvordan en mand klædt i T-shirt og shorts kravler ned ad en stige og går fra borde.

Få timer senere kunne græsk redningsmandskab meddele, at det første dødsoffer er fundet. En af de 11 savnede er fundet død i en udbrændt lastbil om bord på færgen. De savnede talte syv bulgarere, tre grækere og en tyrker – alle lastbilchauffører. Identiteten på den person, der nu er fundet død, er ikke umiddelbart oplyst. Man mener, at de alle har ligget og sovet i deres biler på vogndækket, da branden brød ud. Derudover ved man ikke, om der kan have været andre blinde passagerer med på færgen ud over de to afghanere, der blev opdaget i forbindelse med redningsaktionen.

Branden opstod natten til fredag på færgen, der sejler i Adriaterhavet mellem den græske by Igoumenitsa og Brindisi i Italien. Størstedelen af de 239 passagerer og 51 besætningsmedlemmer blev reddet i land.

Brandårsagen er endnu ikke fastslået.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her