P. Christian Kampmann Arnild var tjener på restauranten Paraplyen, indtil den blev revet ned. Han var så kendt en figur i København, at hans erindringer blev en bestseller.

Tjeneren, der brokkede sig over, at brygger Jacobsen var fedtet med drikkepengene, blev berømt

Restauranten lå i bygningen her - på hjørnet af H.C. Andersens Boulevard og Vesterbrogade. Foto fra kbhbilleder.dk
Restauranten lå i bygningen her - på hjørnet af H.C. Andersens Boulevard og Vesterbrogade. Foto fra kbhbilleder.dk
Lyt til artiklen

En dag i august 1884 trådte to ældre herrer ind på en københavnsk cafe, der lå på hjørnet af Vesterbrogade og den nuværende H.C. Andersens Boulevard, og bad tjeneren om en Carlsberg-øl og to glas. Caféen lå i den bygning, der mange år efter blev erstattet af Richshuset, og den blev kaldt Paraplyen på grund af den halvrunde markise, der dominerede det skråt afskårne hjørne. Tjeneren med de karakteristiske udstående ører hed P. Christian Kampmann Arnild. Han blev ansat i Paraplyen 1. november 1875, da han var 17 år, og var på sin vis endnu ganske ung i gårde.

Måske derfor genkendte han ikke de to herrer. Det var nemlig ’den gamle’ brygger Jacobsen og den franske bakteriolog Louis Pasteur, der begge deltog i en stor lægekongres i København. Det var først efter, at gæsterne havde betalt for deres øl og gået, at Arnilds kolleger gjorde ham opmærksom på, hvem de celebre personer var.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her