Der findes en medicin, der kan mildne og udsætte udviklingen af personlighedsforandringer, svigtende hukommelse og tabet af stribevis af almindelige funktioner. I ni år har den været til rådighed. Men for at få medicinen kræves det, at man har fået diagnosen demens. Og den er ikke sådan at skaffe sig – her i landet. En ny europæisk undersøgelse viser, at kun 28 procent af alle Danmarks Alzheimerpatienter får medicin mod sygdommen.
Andre lande bedre til at medicinere
Undersøgelsen, der publiceres senere i år i et internationalt tidsskrift, viser samtidig, at lande som Frankrig, Sverige, Irland og Spanien er væsentligt bedre til at opspore mennesker med Alzheimers sygdom. I Frankrig får 50 procent af Alzheimerpatienterne medicin og i Sverige 47 procent.
Alzheimers sygdom er den mest almindelige demenstype, og Alzheimerpatienterne skønnes at udgøre over halvdelen af Danmarks 60.000-70.000 demente. De nye typer medicin, der er dukket op, siden medicinalgiganten Pfizer i 1997 præsenterede sit banebrydende produkt, Aricept, er primært rettet mod netop Alzheimers.
Men tre ud af fire patienter lever uden for medicinens rækkevidde, skønner professor og overlæge, dr.med. Gunhild Waldemar, Rigshospitalets hukommelsesklinik.
Ikke en mirakelkur
»For mig viser den nye undersøgelse, at det stadig kun er omkring hvert fjerde menneske med Alzheimers, som har fået diagnosen. Det er meget uheldigt af flere grunde. Dels blokerer det for muligheden for at få glæde af den nye medicin, dels betyder det, at disse mennesker går glip af en lang række behandlingsmæssige og psykosociale tilbud«, siger Gunhild Waldemar.
Medicinen er ikke en mirakelkur, og Alzheimers er fortsat en uhelbredelig sygdom. Men gives medicinen tidligt, kan den ofte udskyde det uundgåelige i nogle måneder eller år.
Og den gevinst er værd at gå efter, mener Gunhild Waldemar.
Specialistenheder i Frankrig



























