Gennem en såkaldt gen-knockout er det netop lykkedes danskere forskere at genmanipulere malariamyggen og dermed forhindre det befrugtede snylteræg i at modnes. Det skriver videnskab.dk onsdag. Metoden er udviklet af Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet og Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet, og resultaterne offentliggøres i tidsskriftet Proceedings of the National Academy og Science, USA. »Da det udelukkende er parasitter fra snylteræggene, som kan inficere nye individer, forhindrede vi smitten i at sprede sig til forsøgsdyrene«, fortæller adjunkt Peter Ellekvist fra Københavns Universitet til videnskab.dk. Næste skridt bliver blandt andet at undersøge, om de genmanipulerede myg reagerer anderledes end deres artsfæller på antimalariamidler. 300-500 millioner mennesker bliver hvert år smittet med malaria, og heraf dør 1-2 millioner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce