Den baltiske sildemåge, som også forekommer i Danmark, forgiftes i Afrika. Fuglens æg har større indhold af miljøgifte, end der nogensinde tidligere er målt i fugleæg. På vej mod udryddelse Racen har ikke fået unger på vingerne i Danmark de seneste 15 år og er på vej mod udryddelse, skriver bladet Fugle og Natur. Sildemågerne optager giftene gennem den føde, de spiser i vinterkvarteret i Østafrika. I Danmark yngler den baltiske sildemåge kun på græsholmen ved Christiansø og på Bornholm, og her var der omkring 1.500 par i 1940'erne. Nu er der mindre end 10 par tilbage her i landet. Døende ved klækning Mange har ment, at ungerne døde af sult. Men den finske forsker Martti Hario har fundet en helt anden forklaring. Det viser sig, at mågernes æg er så belastede af nedbrydningsprodukter fra insektgiften DDT, at mange unger praktisk talt er døende, når de klækker. De har degenereret lever og betændelse i tarmene og dør af indre blødninger efter tre dage.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce