Rumfærgen Discovery er endelig på vej mod landingsbanen. Færgen er netop i færd med at bryde gennem Jordens atmosfære Rumfærgens to andre forsøg på landing tidligere i dag blev udskudt på grund af regnvejr ved Kennedy Space Center i Florida. Næste forsøg bliver nu på Edwards Air Force Base i Californien, hvor vejret er klart og vinden let. 25.898 km./t. Under nedflyvningen vil rumfærgen bremse fra 25.898 km./t. og ned til 13.317 km./t. Først derefter begynder selve den manuelle indflyvning til landingsbanen. Når rumfærgen er nede i tre kilometers højdede vil hastigheden være 682 km./t, før flyet lander med 346 km./t. Problemfri forberedelser Alle forberedelser ombord på Discovery er her i dag forløbet 'problemfrit og glat', og kun vejret har forhindret klarmelding til landing. Ifølge NASA er vejret i Californien 'perfekt' og færgen har modtaget clearing til landing. Landingen forventes at ske i løbet af den næste time. Discovery har på denne mission tilbagelagt omkring 9 millioner kilometer, siden den blev sendt ud i atmosfæren. Fortsatte kredsløb De syv besætningsmedlemmer fik i går ordre på at fortsætte deres 13 dages kredsløb om Jorden, fordi tunge skyer hang over Kennedy Space Center. Landingen blev udskudt til i dag, men de to første landingsforsøg til formiddag er altså indtil videre udskudt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce