Annonce
Annonce
Annonce
Cykling 28. apr. 2012 KL. 18.47

Seksdageskonge i vildt succesdrama på landevejen

Belgieren Iljo Keisse styrtede med en kilometer til mål, men kom på cyklen igen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

I en åndeløst dramatisk finale lykkedes det på nærmest usandsynlig vis belgieren Iljo Keisse (Omega Pharma-Quick Step) alle vanskeligheder og kæmpe sig over stregen som vinder af den 123,8 km lange 7. etape i Tyrkiet Rundt fra Kasadisi til Izmir.

Faktisk burde det ikke kunne have ladet sig gøre, for den 29-årige belgier, der længst har opnået stjernestatus på vinterbanerne og for to en halv måneder siden hyldedes som vinder af seksdagesløbet i Ballerup Super Arena sammen med Marc Hester, styrtede inden for den sidste kilometer.

Satsede solo fem km fra mål
Keisse deltog i dagens lange udbrud sammen med seks andre, og godt fem km fra mål, iværksatte belgieren en solooffensiv.

Læs ogsåDanske Giro-drømme sættes på barsk prøve

Det lykkedes ham at slå hullet, inden konkurrenterne besindede sig til at optage forfølgelsen, men afstanden blev aldrig særlig stort.

Da Keisse nærmede sig det sidste sving, var forspringet på mellem 15 og 20 sekunder. Bedst som det så ud til, at belgieren havde klaret forhindringen, skred cyklen ud under ham, og han måtte en tur i asfalten.

Sprinterne kunne ikke fange Keisse
Keisse var lynhurtigt på benene, kiggede sig tilbage, baksede med kæden, for at få den til at makke ret, og efter det, der forekom som en evighed, kunne han omsider springe på cyklen igen og fortsætte.

Læs ogsåDreven veteran snyder alle favoritterne

Og minsandten om disse nervepirrende øjeblikke ikke mundede ud i maksimal jubel for belgieren. Mens hans tidligere følgesvende opslugtes af hovedfeltet, holdt den indædt fightende Keisse lige netop hjem til sejren med renommerede sprinter som tyskeren Marcel Kittel (Argos-Shimano), italienerne Alessandro Petacchi (Lampre) og Andrea Guardini (Farnese Vini) samt australieren Mark Renshaw (Rabobank) lige efter sig og i samme tid.

Vidste, at kurven kunne være farlig
»Jeg vidste, at den sidste kurve inden opløbet kunne være farlig. Derfor prøvede jeg at komme nogenlunde roligt igennem den, men pludselig forsvandt forhjulet, og så lå jeg der«, sagde Iljo Keisse efter sin første landevejssejr i fem år.

»Min første tanke var, hvad sker der nu? Er det hele spildt? Jeg så, at feltet var på vej i fuld fart, men prøvede at bevare roen. Jeg fik kæden sat på igen, og så tog jeg ellers fat på mit livs ridt«.

Læs ogsåDødt løb: Tourens skallesmækker har succes på egen hånd

»Min erfaring fra banen sagde mig, hvor svært det kan være at hente en modstander på 1000 meter, så jeg var klar over, jeg havde en mulighed for at klare den. Og jeg var helt vildt glad, da det lykkedes, og jeg kunne række armene i vejret som vinder«.

Holdet bakkede op i vanskelig periode
Iljo Keisse indledte sin professionelle landevejskarriere på Chocolade Jacques i 2005, skiftede efter to år til Topsport Vlaanderen og har siden 2010 kørt for Quick Step.

Indtil denne sæson har hans primære satsning været koncentreret omkring vinterbanerne, men da han i begyndelsen af februar var blevet hyldet i Ballerup, valgte han at skifte spor.

»Holdets ledelse overbeviste mig om, at jeg har en fremtid på landevejen, og jeg synes også, jeg har haft et rigtigt godt forår. Jeg har meget at lære endnu, ikke mindst på stigningerne, men en oplevelse som den i dag giver mod på mere«.

Læs ogsåRiis' tropper tæt på tyrkisk succes

»Jeg har meget at takke Quick Step for. Holdet har bakket mig op også i vanskelige tider, og det glemmer jeg ikke«, understreger Keisse med henvisning til den meget langstrakte dopingaffære, han har været involveret i, og som først i januar var fuldstændig overstået, da han også var fri til at køre i Belgien igen.

Sejr nr. 27 til Omega Pharm-Quick Step i år
Det var Keisses første landevejsgevinst, siden 2007 og blot den tredje i alt i et pointgivende løb.

Keisse er i øvrigt den 11. rytter i Omega Pharma-Quick Steps trup på 30 mand – det maksimalt tilladte antal – der har bidraget til det belgiske hold imponerende samlede antal af sejre på nu 27 i denne sæson.

Læs ogsåContadors arvtager til Danmark med stærk trup

Heraf har verdensranglistens suveræne førstemand Tom Boonen sørget for nøjagtig en tredjedel med triumferne i Paris-Roubaix, Flandern Rundt, Gent-Wevelgem og E3 Harelbeke som højdepunkterne.

Bulgarer sidder sikkert på tronen
127 af de tilbageværende 167 ryttere i Tyrkiet Rundt var med i det første store felt, og det indebar, at der ingen ændringer skete sammenlagt.

Den 34-årige bulgarer Ivailo Gabrovski (Konya-Torku) fører stadig 1.33 minut foran kasakheren Alexandr Dyanchenko og med yderligere fem sekunder ned til landsmanden Danail Petrov (Caja Rural).

Ny chance til Team saxo Bank i morgen
Team Saxo Banks argentinske spurtkanon Juan José Haedo blev nr. 10 på etapen, men får en sidste chance for at hale en sejr i land, når Tyrkiet Rundt slutter i morgen i Istanbul.

Læs ogsåFørste triumf på kurs mod Giro og OL

Det danske mandskabs bedste sammenlagt er fortsat spanieren Benjamin Noval på 14. pladsen med et minus på 3.52 minutter.

Bliv ven med Politiken