Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Prøvedyk
Hvis du altid har haft lyst at lære at dykke, men først vil snuse til dykkerkunsten uden at skulle gennem den certifikatgivende uddannelse.
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 2999 kr.
Alm. pris 3447 kr
|
|
Pluspris 125 kr.
Alm. pris 150 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Tyskland gør klar til alle tiders fodboldfest
Afgørelse. Philipp Lahm (forrest) er anfører for Bundesligaens mest scorende hold, FC Bayern, der med sejr i Dortmund vil have en lille fordel i form af bedre målscore, inden de sidste fire spillerunder. - Foto: MATTHIAS SCHRADER (arkiv)/AP
Topmøde og potentiel mesterskabsafgørelse i Bundesligaen onsdag aften.
Seneste TV
TV Direkte fra Berlin: Obamas tale ved Brandenburger Tor
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Om mindre end to måneder ruller EM-boldene henover græsset i Polen og Ukraine, men forinden skal de nationale og europæiske mesterskabsturneringer afgøres.
En del mesterhold er allerede kåret - senest i Grækenland (Olympiakos) og Skotland (Celtic) - og i forbifarten skal det da også nævnes, at tre af europæisk klubfodbolds giganter allerede har sikret sig adgang til Champions League i den kommende sæson.
LÆS OGSÅGræsk mesterskab er afgjort på et skrivebord
Real Madrid gjorde det med 5-1-sejren over Sociedad for lidt over to uger siden, mens Barcelona og Manchester United fulgte trop i weekenden.
Tirsdag eller onsdag bliver der efter alt at dømme også sat navn på den eller de første sikre tyske deltagere i næste sæsons Champions League-gruppespil. Hvis Borussia Mönchengladbach ikke vinder tirsdag aften på udebane i Bremen, så er det forsvarende mesterhold, Dortmund, klar til revanche i mesterligaen, hvor den store Ruhr-klub i indeværende sæson sluttede sidst i en gruppe med Arsenal, Marseille og Olympiakos.
Facon, stil og metoder er sekundært
Dortmund spiller onsdag sæsonens måske vigtigste match, når de på hjemmebane møder Bayern München. Mestrene, der med fem kampe tilbage i Bundesligaen fører med tre point ned til Bayern, har ikke tabt siden 18. september sidste år, og fronterne er da også trukket skarpt op forud for det, tyskerne kalder for 'Das Fussball-fest'.
»Jeg vil bare vinde kampen«, siger Bayern-strategen Bastian Schweinsteiger til Kicker.
»Det er ligegyldigt, om vi vinder på en beskidt måde eller ved at udspille dem«, lyder meldingen fra 'Schweini', der drømmer om tre titler i denne sæson: Mesterskabet, Champions League og pokalturneringen, hvor Dortmund er finalemodstander 12. maj.
Bayern-sejr i Dortmund vil føre til en udmarvende og knivskarp duel i de sidste fire spillerunder, hvor Dortmund på papiret har et marginalt sværere program med kampe mod bejlerne til den tredje direkte tyske plads i CL, men hvor Bayern samtidig også skal holde maksimal fokus på semifinalekampene i Champions League mod Real Madrid.
Titelbejlernes slutprogram
Dortmund
dato
Bayern
Bayern (h)
11.4
Dortmund (u)
Schalke (u)
14.4
Mainz (h)
M'Gladbach (h)
21.4
Bremen (u)
K'Lautern (u)
28.4
Stuttgart (h)
Freiburg (h)
5.5
Köln (u)
Se også
Konkurrencestyrelsen advarer lægerne: Pas på, I risikerer at komme i fængsel
Lægerne skal passe på, at de ikke kommer i fedtefadet, siger kontorchef.
Direkte fra Berlin: Obamas tale ved Brandenburger Tor
Coop finder 20 kilo kokain mere i bananer
Dyrere boliglån og mindre pension: Derfor er amerikansk rentemøde i aften vigtigt for dig
Den amerikanske centralbanks melding kan få indflydelse på privatøkonomien.
Riis vender tomlen ned: Ingen danske ryttere på Tour-holdet
Skolereformen fejler fundamentalt på musikområdet
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kunderne er ikke trygge ved rejsekortet, mener Metroselskabet.
Støjhelvede ødelægger otte år af børnenes liv
København giver 10 millioner til grandprix-folkefest
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
12. jun. KL. 12.34 TV Sportsredaktør: Farvel og tak til Morten Olsen
11. jun. KL. 13.28 TV Sportsredaktør: Helt ærligt, vi skal vinde over Armenien i aften
2. jun. KL. 13.25 TV Basejump i minus 18 grader: Vovehals springer ud fra Mount Everest
26. maj. KL. 21.21 TV Her går tyske fodboldbøller amok i London
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog