Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Kina vil tjene milliarder på råstoffer i Grønlands undergrund
Kritik af Danmark for at sove i timen, mens den kinesiske stormagt investerer i Grønlands råstoffer.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmark er godt på vej til at forspilde chancen for at få del i de mange arbejdspladser og milliarder af kroner, der skjuler sig i den grønlandske undergrund.
I stedet er stormagten Kina parat til at ofre astronomiske summer i minedrift og sjældne jordarter, der er forudsætningen for alt fra computere over iPhones til vindmøller.
Et kinesisk kontrolleret selskab har netop indsendt en ansøgning på 6.000 sider til de grønlandske råstofmyndigheder, der skal bane vejen for bygningen af en jernmine for enden af Godthåbsfjorden.
Tiltrækker tusinder
Inden årets udgang forventer virksomheden, London Mining Greenland, at få svar på, om de må gå i gang med et projekt til knap 14 milliarder kroner.
I så fald vil Grønlands små 57.000 indbyggere få selskab af op mod 2.000 kinesiske gæstearbejdere, når anlægsarbejdet går i gang.
»Der skal både bygges en havn, en vej på 103 kilometer og en fabrik oppe ved minen. Vi håber at kunne begynde produktion sidst i 2015 eller begyndelsen af 2016«, forklarer Kaj Kleist, kommunikationsdirektør i London Mining Greenland.
LÆS MEREKina: Vi åbner nyt kapitel med Danmark
Ifølge chefen for Forsvarsakademiet, kontreadmiral Nils Wang, skal man ikke tage fejl af, at Kina har store strategiske og økonomiske interesser i Grønland, der hører ind under det danske rigsfællesskab.
Vil lave supermagneter
Når den kinesiske præsident Hu Jintao senere på ugen kommer til Danmark, er det ikke kun for at høre om grøn teknologi, energibesparelser og H.C. Andersen.
»Grønland har Kinas største interesse, fordi det ligger inde med mange af de råstoffer og mineraler, der er en betingelse for den fortsatte kinesiske vækst. Både EU og USA har sovet i timen, når det drejer sig om at se de fremtidige muligheder. Kineserne tænker langt frem, og det var den måde, de fik monopol på de sjældne jordarter, før nogen andre i Vesten opdagede værdien«, siger Nils Wang, der savner en vision for, hvad rigsfællesskabet vil sammen:
»Det kunne være interessant, hvis Danmark og Grønland slog sig sammen om at producere supermagneter i stedet for at lade kineserne gøre det«.
På vej til at vågne op
Også pumpegiganten Grundfos er skeptisk over for udsigten til, at kineserne også sætter sig på Grønlands råstoffer.
»Vi er særligt interesseret i stoffet neodynium, der bruges til at udvikle stærke magneter og indgår i produktionen af vores lavenergipumper. Det skal vi også bruge i fremtiden, og hvis der er flere om buddet end kineserne, får vi en bedre konkurrence. Derfor kan man godt forestille sig, at Grundfos går med ind i et fælles samarbejde om minedrift i Grønland, nu da den europæiske industri og EU ser ud til at være ved at vågne lidt op«, siger Kim Nøhr Skibsted, der er kommunikationsdirektør i Grundfos.
LÆS OGSÅKina ser Danmark som nøgleland
Det forlyder, at Grønland og EU i morgen vil underskrive en erklæring i Nuuk, der betyder, at udvindingen af de grønlandske råstoffer udbydes på det frie verdensmarked.
Men det grønlandske selvstyre fraskriver sig ikke retten til at lade kinesiske selskaber tage del i jagten på de vigtige mineralforekomster.
Dialog på kryds og tværs
Spørgsmålet om den grønlandske undergrund er ikke på dagsordenen, når regeringen mødes med den kinesiske præsident.
Men udenrigsminister Villy Søvndal (SF) afviser kritikken og understreger, at der i forvejen er udpeget en arktisk ambassadør, og at der er dialog på »kryds og tværs« om spørgsmålet, udtaler han i en skriftlig kommentar:
»Sammen med Grønland og Færøerne har Danmark sidste år vedtaget – i tæt samarbejde med også erhvervsliv og forskningsverdenen – en omfattende arktisk strategi for rigsfællesskabet, som vi er i fuld gang med at gennemføre«.
Se også
Stor gevinst til Danmark: Aftale med USA kan give 20.000 job
EU og USA er på vej mod en ny frihandelsaftale, som vil give langt flere danske job end hidtil forventet.
Cameron: Der er stærke indikationer på, at drab er terror
14-årig pige forsøgt lokket ind i bil
Politiet på Fyn frygter, at børnebortføreren er på spil igen.
Dræbt ven til Boston-bomber var 27-årig tjetjener
FBI har skudt en mand, der blev voldelig under forhør.
Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
Sundhedsplejerske: Nybagte mødre bliver forskrækkede over smertefuld amning
Skoleledere frygter politiske magtkampe på bekostning af børnene
Politiske spil truer den nye skolereform, mener formanden for skolelederforeningen.
Skattesnyd er ganske enkelt samfundets skyld
Borgmester kræver beskyttelsesrum i alle nye huse
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
22. maj. KL. 10.15 TV Oklahoma-familier vender tilbage til ruinerne
22. maj. KL. 09.47 TV Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
22. maj. KL. 09.04 TV Varm aske skudt 4 km op i luften: Vulkan-udbrud på Costa Rica
22. maj. KL. 08.45 TV Snak med din Xbox: Microsoft lancerer ny konsol til både spil og tv
22. maj. KL. 07.28 TV Barack Obama: Tornado-sæsonen er kun lige begyndt
Picture This: Wagnerian Drama
Minister on the Defensive: Drone Program Collapse Has Berlin Under Pressure
War Crimes in Italy: German Prosecutors Reject Massacre Case
Unlikely Heir: Obama Returns to Kissinger's Realpolitik
UK: Man killed in suspected terror attack near London barracks
FRANCE 24
USA: FBI fatally shoot man ?linked? to Boston bombing suspect
News Wires
FRANCE: I didn't 'catch' that: Wrestling with English in France
Joseph BAMAT
CANNES FILM FESTIVAL: Ryan Gosling a no-show as Cannes juror opens up
cwilkinsf24
IMU Decree in Pipeline but Exemptions at Risk
WATSON GEORGE GILES
Work on Apartment Blocks to be Paid in Advance
WATSON GEORGE GILES
Flexible Contracts for Younger Workers and Pre-retirement Part-time
WATSON GEORGE GILES
Four Arrests and Searches Throughout Italy as Postal Police Swoop on Anonymous Hackers
WATSON GEORGE GILES
DF kræver storkepar skudt
De fem hyppigst delte statusopdateringer