Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 4. aug. 2012 KL. 20.13

Norsk kommune betaler 200 kr. for et kilo dræbersnegle

Landkommune har sendt borgerne på sneglejagt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De dukker op, når duggen falder, og de dræber både køkkenhaver, regnorme og andre snegle - selv artsfæller.

Dræbersneglene hærger de danske haver for tiden. Ifølge Naturstyrelsen i et rekordhøjt antal, der skyldes en kombination af de seneste ugers nedbør og den efterfølgende varmeperiode.

Også i Norge bøvler man med de slimede bæster, og det har fået landkommunen Re syd for Oslo til at tænke kreativt. Kommunen tilbyder borgerne penge for at indsamle dræbersneglene, skriver norske NRK.

LÆS OGSÅHaverædsel: Bestanden af dræbersnegle er eksploderet

200 kroner per kilo
Der gives helt præcis 200 gode norske kroner for hvert kilo dræbersnegle, man kan indsamle.

»Kommunen kan ikke løse alle opgaver alene, og vi har brug for fælles hjælp, hvis vi skal dræbersneglene til livs. Alle foreninger opfordres til at arrangere frivilligt arbejde i august, og hvis de registrerer hvor mange kilo dræbersnegle, de får indsamlet, belønner vi dem med 200 kroner per kilo,« siger Re kommunens borgmester, Thorvald Hillestad, til NRK.

Den forening, der kan indsamle flest dræbersnegle, vil oveni få en bonus på 5.000 norske kroner, lover borgmesteren.

Herhjemme brugte stat, amter og kommuner i 2002 i omegnen af 20 millioner kroner på at komme dræbersneglene til livs. Ifølge Naturstyrelsen er det tal ikke blevet mindre siden.

LÆS OGSÅ
Dræbersnegledræberen Lars foretrækker spartlen som mordvåben