Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

En stor gruppe europæiske politikere forsøger nu at presse skibsværftet Fayard til at stoppe med at servicere tankskibe, der transporterer russisk gas. Ifølge værftet har EU kun sig selv at takke.

Villy Søvndal og 100 andre EU-politikere vil bremse dansk skibsværft

Ruslands mest indbringende forretning er olie- og gas, der fortsat fragtes rundt i verden med tankskibe under forskellige flag, selv om Ukraine nu med stort held angribe dem med droner. REUTERS/Tobias Schlie   Foto: Tobias Schlie/Ritzau Scanpix
Ruslands mest indbringende forretning er olie- og gas, der fortsat fragtes rundt i verden med tankskibe under forskellige flag, selv om Ukraine nu med stort held angribe dem med droner. REUTERS/Tobias Schlie Foto: Tobias Schlie/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Mens Ukraine har indledt en voldsom dronekampagne mod den russiske skyggeflåde i Sortehavet og Det Azovske Hav ved Krim-halvøen, er omgivelserne anderledes fredelige i Munkebo på Fyn. Her har det familieejede skibsværft Fayard gjort det til et af sine specialer at servicere arktiske tankskibe, der bliver brugt til at fragte flydende russisk naturgas (LNG) fra Sibirien til Europa.

Sagen har gennem de seneste par år vakt stor politisk opsigt herhjemme og internationalt, og den ansete britiske avis Financial Times har beskrevet historien i flere artikler. Men trods en omfattende kritik fortsætter Fayard med at istandsætte de såkaldte Arc7-tankere under henvisning til, at selskabet ikke bryder nogen sanktionsregler og blot efterlever EU’s egen politik, der skal tilgodese den europæiske energiforsyning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her