Sommer og skilsmisse følges ad

Det er ikke omkring jul, at det er højsæson for skilsmisser. Det er i sensommeren.
Det er ikke omkring jul, at det er højsæson for skilsmisser. Det er i sensommeren.
Lyt til artiklen

Når ferien starter, bliver diskussioner og uoverensstemmelser i forholdet lagt til side, og kærligheden får en ekstra chance.

Men ifølge Danmarks største advokatkæde, Ret&Råd, lykkes det kun de færreste at få liv i en død romance, skriver metroXpress i dag.

»Vi oplever år efter år, at danskerne indgiver markant færre skilsmissebegæringer i sommerferien. Parforholdsproblemerne bliver sat på standby. Sandsynligvis håber folk, at ægteskabet bliver bedre i løbet af sommeren. En anden grund er, at forældrene ikke vil såre børnene i ferien,« fortæller direktør for advokatkæden Ret&Råd Casper Hauberg Grønnegaard.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her