Påskeguide: Her laver de sjov med æg

æggeviden. Der findes masser af dyr, der lægger æg. Krokodiller, skildpadder og strudse er nogle af dem. Zoo gør dig æggeklog i påskeferien.
æggeviden. Der findes masser af dyr, der lægger æg. Krokodiller, skildpadder og strudse er nogle af dem. Zoo gør dig æggeklog i påskeferien.

Politiken har talt med arrangementchef Sami Widell fra København Zoo for at høre om idéen bag påskearrangementerne, som alle har ægget som omdrejningspunkt.

»Vi har valgt at tage udgangspunkt i én af påskens mest traditionelle ting, nemlig ægget. Men vi gør det på en fornyet palet: Vi ønsker at fascinere vores gæster med viden og lærdom om dyr og natur. Derfor har vi lavet forskellige aktiviteter i påsken, såsom Æggeruten som er en rute fyldt med spørgsmål om æglæggende dyr.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her