Psykolog: Flinke forældre stjæler deres børns udvikling

Curlingforældre kaldes dem, der fejer alle problemer væk for deres børn. Men hvad gør det ved børnenes selvstændighed? Foto: Anita Graversen
Curlingforældre kaldes dem, der fejer alle problemer væk for deres børn. Men hvad gør det ved børnenes selvstændighed? Foto: Anita Graversen
Lyt til artiklen

Unge i Danmark flytter af forskellige grunde senere hjemmefra end for en generation siden, men har det betydning for deres evne og vilje til at klare sig? Politiken har spurgt to fagfolk, der har fulgt med i og bidraget til debatten om opdragelse i flere årtier.

Nemlig psykolog John Aasted Halse, der har været formand for Børns Vilkår og medlem af Børnerådet, samt familieterapeut Jesper Juul, der er forfatter, foredragsholder, supervisor og aktiv i mere end 15 lande rundt om i verden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her