Henrik Busch er sammen med andre sur over, at det er blevet sværere at finde en parkeringsplads i dele af byen, fordi Københavns Kommune har nedlagt flere tusind parkeringspladser (Pol. 9. juni). Derfor har han dannet facebookgruppen ’Ja til parkering i København’. Her støttes han interessant nok af Socialdemokraternes nye spidskandidat, Pernille Rosenkrantz-Theil, der søger sager, der kan forøge partiets stemmetal til det kommende kommunalvalg.
Busch mener, at det er en menneskeret at have en bil og en parkeringsplads til den, men at denne ’frihedsret’ annulleres af kommunens parkeringspolitik. Her blander Henrik Busch imidlertid ting sammen, for det er ikke forbudt at besidde en bil, men hvor den må befinde sig, er et socialt anliggende. Og Henrik Busch overser ganske, hvordan hans bil påvirker andre folks rettigheder eller det, vi kunne kalde andre folks muligheder. Andre folk må leve med, at bilejerne optager plads i byens gader, som ellers kunne være brugt til andre formål – f.eks. børns leg – og bilerne udgør et faremoment for fodgængere og cyklister. Herudover skæmmer bilerne byen æstetisk.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

