Plastik kan bruges til uendeligt meget nyttigt. Men de næste ti år forventes forureningen med plastik i verdenshavene at blive fordoblet til svimlende 20-25 millioner tons om året. Vi må og skal anvende det mere bæredygtigt! Derfor støtter et enigt dansk Folketing op om at få en fælles plastikstrategi i EU. Næste skridt er en national plasthandlingsplan.
Miljøpolitik er ofte en slagmark med lige så mange holdninger som interesser, men når det kommer til plastik i naturen, er enigheden stor. Ingen vil have plastik hverken i havet, i skoven eller på markerne. Derfor opfordrer vi alle Folketingets partier til at støtte op om en handlingsplan med ambitioner. En handlingsplan, der vil gavne vores fælles miljø og samtidig sætte fart i den teknologiske udvikling. Som med vindmøller kan Danmark også blive et foregangsland, når det kommer til håndtering, genanvendelse og nyudvikling af plastik.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
