3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afRosa Lund

Rets- og udlændingeordfører, Enhedslisten

Integration er reelt afskaffet som mål for dansk flygtningepolitik.

Rosa Lund: Regeringen pisser på flygtninge og klager så over lugten

»Vi fik i 2015 og årene efter et meget, meget højt antal folk, der kom til Danmark, og der har vi en integrationsopgave, som vi ikke har løst endnu. Så derfor har vi taget et lavere antal end 500«.

Sådan sagde boligminister Kaare Dybvad, der for tiden har den ikke misundelsesværdige opgave at forsvare regeringens asylpolitik som vikar for Mattias Tesfaye, i DR’s ’Orientering’ 10. september. Ministeren forsøgte at begrunde regeringens beslutning om kun at tage 200 kvoteflygtninge i 2020. I tidligere år – før lagkageminister Inger Støjberg i 2016 satte en stopper for Danmarks modtagelse af kvoteflygtninge – tog vi 500 om året, mens de to lande i verden, der ellers ligner os allermest, Norge og Sverige, tog og tager mange flere.Støtteparti kalder regeringen i samråd: Bunden er slået ud af jeres argumenter

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her