Danskerne er verdens nyhedsnarkomaner

Overraskelse. De unge blander i lige så høj grad deres nyhedsforbrug mellem gamle og digitale medier som deres forældre.
Overraskelse. De unge blander i lige så høj grad deres nyhedsforbrug mellem gamle og digitale medier som deres forældre.
Lyt til artiklen

Har du fulgt nyhederne i dag? Kun to procent af danskerne følger slet ikke med i nyhedsstrømmen, mens 98 procent har et højt og mangfoldigt nyhedsbrug i sammenligning med mange andre lande.

Vores nyhedsforbrug er et vigtigt sundhedstegn, fordi et dagligt forbrug af nyheder produceret, redigeret og udvalgt af professionelle medier giver borgerne større viden om politik, så de bedre kan tage stilling til aktuelle emner i den offentlige debat og deltage aktivt i folkestyret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her