0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Hendes mand løb med æren, mens hun knoklede i kulissen. Men så kom anerkendelsen

Aase Seidler Gernes var uddannet stoftrykker, rejste verden rundt med sine børn og udsmykkede sammen med sin mand nogle af Københavns mest ikoniske bygninger. Men hun var over 80, før hun blev anerkendt som andet end Poul Gernes hustru.

FOR ABONNENTER

Alligevel er det hendes mand, Poul Gernes, hvis navn vi husker. Det er hans navn, vi tilskriver de karakteristiske farverige totalinstallationer, på trods af at Aase og Poul Gernes arbejdede side om side. Det var aktive kunstnere fra 1950’erne i hver sit navn, men begyndte fra 1970’erne primært at arbejde i hans.

For kun 39 kr. om ugen kan du …

… læse denne artikel, få adgang til resten af politiken.dk og få avisen hjem til morgenkaffen de næste 10 lørdage.

Kom i gang nu

IBYEN