Registreringen af gråænder, der udsættes før jagtsæsonen, fungerer ikke. Det er blandt andet et problem i forhold til den fugleinfluenza, der hærger. Både fuglefolk og jægere er bekymrede.

Hundredtusinder af 'forsvundne' gråænder bekymrer fuglefolk og jægere

Der er masser af vilde gråænder i Danmark. De får hvert år selskab af flere hundrede tusinde gråænder, der opdrættes og udsættes til jagtformål. Foto: Charlie Neibergall/Ritzau Scanpix
Der er masser af vilde gråænder i Danmark. De får hvert år selskab af flere hundrede tusinde gråænder, der opdrættes og udsættes til jagtformål. Foto: Charlie Neibergall/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den omdiskuterede praksis med opdræt og udsætning af over en million fugle årligt som jagtbytte – fasaner, gråænder og agerhøns – er igen kommet i søgelyset. For det viser sig, at der udsættes mindst fem gange så mange gråænder, som det fremgår af de officielle tal, nemlig et pænt stykke over 300.000 i modsætning til de godt 60.000 gråænder, som i 2019 blev indberettet som udsatte.

Det får Dansk Ornitologisk Forenings formand, Egon Østergaard, til at kræve et stop for udsætning af gråænder. Som medlem af Vildtforvaltningsrådet, som rådgiver miljøministeren, var han i 2017 selv med til at indstille til ministeren, at antallet af udsatte fugle skulle registreres.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her