Kinesiske produkter og kinesisk sprog og kultur fylder stadig mere i Rusland. Vestens sanktioner har fået russerne til at se mod øst.

Efter Vestens sanktioner: Russerne vender blikket mod Kina


Russiske piger iført traditionelle kinesiske dragter tager billeder i en kinesisk park i Moskva. Foto: Alexander Nemenov/Ritzau Scanpix
Russiske piger iført traditionelle kinesiske dragter tager billeder i en kinesisk park i Moskva. Foto: Alexander Nemenov/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Alonja Ijevskaja står under et pagodetag ved indgangen til stor kinesisk-inspireret park i Moskva og er ved at lave lektier til sit universitetsstudium. Bag hende ses rigt udsmykkede pavilloner, buede broer, en dam og en statue af Konfutse. En veninde filmer med sin mobiltelefon, mens Alonja fortæller om parken – på mandarin.

Den 19-årige kvinde siger, at hun har valgt at læse kinesisk på Moskva Byuniversitet, hvor hun er førsteårsstuderende, fordi hun mener, at Kina er på vej frem, og at det vil gavne hendes muligheder, hvis hun kan tale sproget. Mange andre universiteter i Moskva udbyder tilsvarende kurser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her