Apples nuværende administrerende direktør overgår til bestyrelsen, mens hans afløser bliver John Ternus.

Tim Cooks afløser som topchef for Apple er fundet

Foto: Josh Edelson/Ritzau Scanpix
Foto: Josh Edelson/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Vicedirektør i techproducenten Apple John Ternus forfremmes og bliver administrerende direktør efter Tim Cook, oplyser Apple i en meddelelse, skriver MarketWire.

Ifølge mediet overgår Tim Cook til bestyrelsen, hvor han skal være formand. Udnævnelserne træder i kraft 1. september, lyder det.

Tim Cook har været administrerende direktør for Apple siden 2011, da han overtog posten efter Steve Jobs, der var med til at grundlægge selskabet i 1976.

»Det har været det største privilegie i mit liv at være administrerende direktør for Apple og at have fået tillid til at lede en så ekstraordinær virksomhed«, siger han i Apples meddelelse.

Tim Cook har i sin tid som direktør været med til at lancere produkter som uret Apple Watch, de trådløse høretelefoner AirPods og tjenester som Apple Pay og Apple TV.

Hans afløser, John Ternus, kommer fra en stilling som vicedirektør med ansvar for hardwareudvikling i Apple. Det har betydet, at han har haft det overordnede ansvar for udviklingen af Apples hardwareprodukter, herunder iPhone, iPad og Mac, skriver MarketWire.

»Jeg er ydmyg over at træde ind i denne rolle, og jeg lover at lede med de værdier og den vision, der har defineret det her særlige sted i et halvt århundrede«, siger Ternus i meddelelsen.

Rygterne om, at Apple ville foretage ændringer på direktørposten, har svirret i et stykke tid. Kilder med kendskab til techgiganten har tilbage i efteråret sagt til avisen The Financial Times, at John Ternus var favorit til at overtage posten.

Ifølge kilderne havde planerne om en udskiftning ikke noget at gøre med Apples nuværende præstationer. I slutningen af januar kunne teknologiselskabet fortælle, at første kvartal af det skæve regnskabsår var gået bedre end ventet, og at salget steg til historisk høje 143,8 milliarder dollar. Det var 16 procent mere end samme kvartal sidste år.

Apple blev stiftet af Steve Jobs, der døde i 2011, Ronald Wayne, Steve Wozniak i Steve Jobs’ forældres garage. Virksomheden udvikler og fremstiller mobiltelefoner, computere og tablets med tilhørende software og tilbehør.

I 2020 blev Apple det første selskab, som rundede en markedsværdi på 2.000 milliarder dollar. I dag har Apple en markedsværdi på over 4000 milliarder dollar.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her