Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

Tre dræbt af brandbombe under demonstrationer i Athen

Lyt til artiklen

Demonstrationerne mod regeringen og myndighederne i Grækenland har krævet tre dødsofre.

De dræbte omkom, da demonstranter satte ild til en bank i hovedstaden Athen. Det oplyser ritzau og AFP.

Brandfolk siger, at der stadig er 20 mennesker inde i banken.

Voldsomme demonstrationer
Tusinder af grækere er netop nu på gaden for at demonstrere mod myndighederne og regeringens håndtering af landets krise.

Grækenland er i dag lammet af strejker, der blandt andet har fået hele transportsektoren i knæ. I dag er der ingen fly, tog eller færger i drift i landet.

LÆS ARTIKEL

Generalstrejke lammer Grækenland

Imens har demonstrationerne visse steder udviklet sig voldsomt.

I hovedstaden Athen forsøgte en gruppe mennesker at komme ind til politikerne ved at mase sig gennem politikæden foran Parlamentet og jage de ceremonielle vagter ved Den Ukendte Soldats Grav væk.

Politiet standsede angrebet og spredte mængden, der råbte 'tyve, tyve', ved hjælp af tåregas, skriver Associated Press.

Hærværk i Thessaloniki

Også i den store nordlige by Thessaloniki er der sammenstød mellem demonstranter og politi. Her menes 20.000 at have marcheret gennem byens centrum - mens unge smadrede vinduer til forretninger og fastfood-restauranter.

Demonstrationerne i Athen er nogle af de største, der er set i de senere år. Regeringsembedsmænd sætter tallet til 'flere end 25.000', men visse skøn lyder på, at der er helt op til 60.000 på gaden.

Det er tredje gang på tre måneder, grækerne giver deres utilfredshed med situationen luft i form af en generalstrejke.

De græske politikere drøfter netop nu, hvorledes man vil håndtere de krav om stramninger og besparelser, der skal indføres i Grækenland som svar på den internationale nødpakke på næsten 900 milliarder kroner, landet ventes at få fra EU og Den Internationale Valutafond.

LÆS ARTIKEL

Den græske hjælpepakke er en realitet

Skattestigninger, øget pensionsalder og beskæring af offentlige ydelser som visse pensioner er blandt de indgreb, de græske politikere nu overvejer.

Det er ikke mindst udsigten hertil - samt til at mange må forudse lønnedgang - der har vakt grækernes vrede.

Kaare Skovmand

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her