Japanerne er tilsyneladende sluppet uden de store ødelæggelser, efter at et kraftigt jordskælv, der målte 7,3 på Richter-skalaen, tidligere på dagen ramte landet.
Tsunami-varslet, der blev udsendt, umiddelbart efter skælvet ramte ud for landet nordøstlige kyst, er netop blevet ophævet, efter at tusinder har taget flugten fra deres hjem.
LÆS OGSÅ Kraftigt jordskælv rammer Japan
Skælvet fik bygningerne i Tokyo til at svaje i adskillige minutter, og alle veje i det berørte område er blevet tjekket for mulige skader - nogle af dem er blevet lukket, mens også flere togstrækninger er blevet midlertidigt standset i området Miyagi, hvor en én meter høj tsunami har rullet ind over land.
Værst ramt område ramt igen
Også ufthavnen er blevet lukket, men ifølge det lokale politi er der ingen meldinger om tilskadekomne eller ødelagt materiel.
»Jeg var i centrum af byen, da jordskælvet ramte. Jeg hoppede med det samme ind i en bil og begyndte at køre mod bjergene. Jeg gemmer mig stadig i bilen. Jeg har radioen kørende, og de siger, at bilerne stadig sidder fast i trafikken«, siger Chikako Iwai, der bor i byen Ishinomaki, til Reuters.
Miyagi var et af de områder, der var værst ramt af det voldsomme jordskælv og efterfølgende tsunami, der ramte Japan i marts sidste år og forårsagede en atom-katastrofe på Fukushima-anlægget.
Ejere af ødelagt a-kraftværk skjulte tsunamirisikoDengang mistede 15.870 mennesker livet, mens knap 3.000 stadig er savnet.
To ud af 50 anlæg taget ud af drift
Arbejderne på Fukushima-anlægget blev i dag ikke evakueret, men blev henvist til et sikkert sted i bygningen, da skælvet ramte, og der er ifølge Tokyo Electric Power Co., der driver værket, ingen problemer efter de nye rystelser.
Alle på nær to af Japans 50 atomreaktorer er ifølge AP taget ud af drift siden katastrofen på Fukushima, mens myndighederne gennemtjekker sikkerheden.
fortsæt med at læse



























