Claus Blok Thomsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Claus Blok Thomsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

I Indien spreder navnet David Headley stadig frygt, efter at han først planlagde et terrorangreb på Mumbai i 2008 og dernæst på Danmark.

Karad Jadhav husker den dag, terroristerne angreb hans restaurant: »Nu dør jeg, sagde jeg til mig selv«

Indiske brandmænd leder efter overlevende umiddelbart efter angrebet i Mumbai i november 2009. 
 Foto: Arko Datta/Ritzau Scanpix
Indiske brandmænd leder efter overlevende umiddelbart efter angrebet i Mumbai i november 2009. Foto: Arko Datta/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De to mænd kom ind på den populære restaurant Leopold Cafe i den indiske storby Mumbai. Klokken var kvart i syv om aftenen, og stedet var fyldt med mennesker.

Karad Jadhav arbejdede som tjener og kan huske, at de to mænd satte sig ved bord 10. Han ofrede dem ikke yderligere opmærksomhed, før en af mændene rejste sig og lod, som om han skulle på toilettet. Men i stedet gik han hen til et hjørne af restauranten og tog en granat op af sin taske, som han smed ind blandt gæsterne.

Claus Blok Thomsenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her