For mange sorte italienere er udsigten til en indvandrerfjendsk højrefløjsregering efter det forestående valg frygtindgydende. En gruppe succesfulde designere vil gøre op med fordomme om sorte i landet – for at komme racisme til livs og for at gøre deres hverdag mere sikker.

Sort modeskaber frygter søndagens resultat i Italien: »Min frygt er, at når de har vundet valget, så vil de føle sig frie til at gøre og sige, hvad de vil«

Foto: Andrew Medichini/Ritzau Scanpix
Foto: Andrew Medichini/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er modeuge i Milano, og på Via Ceresio i centrum af Milanos modedistrikt er teknikere ved at bære de sidste stilladser og lysudstyr ind ad hoveddørene til den store gamle bygning midt på vejen. De skal sætte stilladserne sammen til en catwalk, som om mindre end et døgn vil blive betrådt af 30 modeller, der under de blinkende scenelamper skal vise designeren Stella Jeans seneste kollektion frem for et publikum bestående af købere, influencere og modefans.

Selv om den 43-årige designer, som er født i Rom af en sort mor fra Haiti og en italiensk far, siden 2013 har fremvist sine kollektioner på Milanos prestigefyldte modeuge, er det anderledes denne gang. For sideløbende med den officielle modeuge finder den alternative modeuge Afro Fashion Week sted. Og Stella Jean, som tæller designerguruen Giorgio Armani blandt sine fans, har denne gang sammen med en håndfuld andre succesfulde sorte italienske designere prioriteret at vise sin kollektion frem her i stedet. Det er et politisk statement.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her