Næste uges kultur: gangsterthriller med Dar Salim, Danica Curcic og en arret Lars Ranthe i hovedrollerne har premiere hos TV 2

Lars Ranthe er den 
letantændelige, psykopatiske 
rockerboss i den bande, som 
infiltreres af krigeren CC, spillet af Dar Salim. Karoline Tiara Lieberkind/TV2
Lars Ranthe er den letantændelige, psykopatiske rockerboss i den bande, som infiltreres af krigeren CC, spillet af Dar Salim. Karoline Tiara Lieberkind/TV2
Lyt til artiklen

TV

Christopher Boe: Kriger. Kan ses på TV 2 Play. Premiere 8. okt.

Den tidligere avantgardist Christopher Boe er i vælten for tiden. For dels er han biografaktuel som instruktør af den fjerde og ifølge Kim Skotte også hidtil bedste film på grundlag af Jussi Adler Olsens krimier, dels er han hovedmanden bag thrillerserien ’Kriger’, der er blevet til i samarbejde med Gyldendals skønlitterære forlagschef, Simon Pasternak, der både er prisbelønnet krimiforfatter og såmænd også var med til at skrive hr. Boes ’Spies og Glistrup’ for en lille håndfuld år siden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her