De store forventninger til det brandvarme amerikanske orkester Ghost-Note blev kun i glimt indfriet.

Eftermiddagshygge afblæste forventet funkfest


 MonoNeon klædt i neonfarver fra top til tå, inklusive dinglesok, var den store oplevelse, da Ghost-Note gæstede jazzfestivalen.
   Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
MonoNeon klædt i neonfarver fra top til tå, inklusive dinglesok, var den store oplevelse, da Ghost-Note gæstede jazzfestivalen. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Lyt til artiklen

Stemningen var høj allerede under lydprøven til koncerten med Ghost-Note. Det var også en god lydprøve, men den gode stemning skyldes nu sikkert nok så meget, at Balders Plads bare er et rigtig hyggeligt sted at opleve musikken.

Mange var mødt op for at høre det hypede amerikanske jazzfunkband grundlagt af to medlemmer af det grammy-vindende big band Snarky Puppy. Der var næsten sydlandsk stemning sådan en lun sommereftermiddag, hvor sæsonens første hvepse summede dovent over ølkrusene, mens lindetræernes små frugtbomber kom snurrende ned på deres bleggrønne propelblade.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her