Serien ’Frederik IX’ har på sine egne sobre betingelser været aldeles fremragende tv. Med tredje og fjerde afsnit skete der både en tematisk intensivering og fascinerende stramning af det personlige.

Fem hjerter: Skal vi have en konge, må han gerne være som DR's Frederik IX

Kong Frederik IX, her spillet af Kasper Leisner, forærer sin datter, prinsesse Margrethe, der her som 13-årig spilles af Olga Westrup Stephensen, en lille hesteskobroche, da det i 1953 besluttes, at hun skal være Danmarks næste regent.  Foto: Anders Nydam
Kong Frederik IX, her spillet af Kasper Leisner, forærer sin datter, prinsesse Margrethe, der her som 13-årig spilles af Olga Westrup Stephensen, en lille hesteskobroche, da det i 1953 besluttes, at hun skal være Danmarks næste regent. Foto: Anders Nydam
Lyt til artiklen

Første to afsnit i den melodramatiske dokumentarserie om vor forrige konge, Frederik IX, var overvejende om en ung kongelig mands coming of age. For nu at bruge den engelske vending om at blive voksen og følsom.

Accenten lå på et problematisk far-søn-forhold, den strikte rytterkonge over for en søn, som vil til søs eller spille klaver. Lykkeligvis med en støttende mor og skønånd over for monarkens strenge stenansigt. I 1922 bliver Frederik forlibt i og forlovet med prinsesse Olga af Grækenland. Forlovelsen er kort som en fransk visit. Så springer vi brat 12 år frem. Frederik bliver forelsket i prinsesse Ingrid, i 1935 hans viv, siden Danmarks dronning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her