Faretruende gæstespil på Operaens anneksscene Takkelloftet tematiserer frigørelse og magt på tværs af dans, dukker og operasang. Det lykkes bare ikke helt at skabe en sammenhængende hybridform mellem de forskellige kunstarter.

Bare bryster, skønsang og et stort smil: Der er masser af styrke i 'Corpo Surreal', men forestillingen virker ufærdig

Lyt til artiklen

It’s time!« siger den midaldrende mand, og ned fra en hvid puppe falder blomsterblade i forfald sammen med spinkle, virkelighedstro, afhuggede dukkehænder.​​​​

Billedet er både poetisk, sanseligt og grotesk og indfanger ret præcist forestillingen ’Corpo Surreal’, der havde urpremiere i Aarhus i sidste uge og i disse dage gør holdt på Operaens anneksscene, Takkelloftet. Det handler om kroppe i grænselandet mellem fantasi og virkelighed, og det formidles i en lang række billeder. Ikke som fortælling, i hvert fald ikke en, der er let at få hold på. Men som en serie af hybridformer af dans, dukkeperformance og operasang, som hver især kan kradse lidt i vores opfattelse af, hvordan verden ser ud.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her