Både højre- og venstrefløjen vil have mere mediestøtte til podcastproducenter, men det er endnu uklart, hvordan støttemodellen skal se ud.

Politikerne vil have flere penge på bordet, så fremtidens podcaststjerner kan blive hørt

Foto: Podimo
Foto: Podimo
Lyt til artiklen

Der kommer dagligt nye tilbud på podcasthylderne, og danskerne lytter ivrigt. Men det skal være lettere at få støtte til det voksende medie, mener et bredt flertal i Folketinget. Ellers risikerer vi at tage livet af en ellers blomstrende medieinnovation.

»Vi skal sikre et medie som podcasts, som virkelig kan skabe dybde og relevans og ikke mindst segmentere og lave gode temabaserede udsendelser både inden for kultur, videnskab og politik«, siger Birgitte Bergmann, som er medieordfører for Det Konservative Folkeparti.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her