Dekadent erotiker, delikat psykolog, vemodig hedonist og fremragende impressionist, lyder en karakteristik af den tyske forfatter Eduard von Keyserling.

Han var byens grimmeste mand. Men han skrev som en drøm. Og udlevede sine erotiske interesser på bordellerne

Eduard von Keyserling var ingen skønhedsåbenbaring; tværtimod gik han med sin vege profil, gullige hud og våde, opsvulmede mund for at være noget i retning af den grimmeste mand i byen.
Eduard von Keyserling var ingen skønhedsåbenbaring; tværtimod gik han med sin vege profil, gullige hud og våde, opsvulmede mund for at være noget i retning af den grimmeste mand i byen.
Lyt til artiklen

Da Eduard von Keyserlings mesterlige lille roman ’Bølger’ udkom i 1912, bad Herman Bang så mindeligt sin redaktør på Die Neue Rundschau om at få lov til at skrive om den. Teksten om Keyserling skulle blive en af den store danske forfatters allersidste.

Det er ikke svært at se, hvorfor Herman Bang så en litterær åndsfælle i den tyske forfatter, som takket være sin hyperfølsomme portrættering af et aristokrati, der havde overlevet sig selv, skulle få tilnavnet ’den baltiske Proust’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her